SLOVENSKÁ LAKROSOVÁ FEDERÁCIA - Povedali o nás

[ Skočiť na obsah ] [ Skočiť na navigáciu ]

Povedali o nás

Späť...
Patrik Pytel - som optimista, lakros ma obrovskú perspektívu

07.12.2008 zdroj: lacrosse.sk

Patrik Pytel - som optimista, lakros ma obrovskú perspektívu

Patrik Pytel, skúsený hráč a opora Bratislava Bats mal v končiacom sa roku možnosť prežiť v tesnej blízkosti veľkého box-lakrosu. Niekoľko mesiacov strávil v Kanade, v krajine hokeja a lakrosu. O svojich dojmoch zo zámoria sa s nami rád podelil.

Lacrosse.sk: Ako vznikla myšlienka vycestovať do Kanady? Čo si mal v pláne?

Myšlienka vycestovať do Kanady bola absolútne spontánna záležitosť. Raz sa mama opýtala či nechcem ísť na leto do Kanady, že tam má známu u ktorej by som mohol bývať a ja som sa tak nadchol, že som tam odišiel už začiatkom marca. Plánov bolo hneď niekoľko, dokonca som sa aj pohrával s myšlienkou, že by som tam ostal žiť na dlhšie, ale jediné s čím som počítal na 100% bol lakros – buď si on nájde mňa alebo ja jeho.

Lacrosse.sk: Ako na Teba zapôsobili kanaďania a ako sa Ti páčil život v Calgary?

Kanaďania a život v Calgary na mňa zapôsobili veľmi pokojným a vyrovnaným dojmom. Za to ale vo veľkej miere vďačím okoliu v ktorom som sa pohyboval. Býval som vo veľmi dobrej štvrti a mal úžasnú prácu. Páčilo sa mi ako sa ľudia správali jeden k druhému a akú úctu chovali k okoliu. Nemôžem si vynachváliť čistotu prostredia a množstvo športovísk ktoré tam boli. Mne to strašne pripomenulo taký slovenský dedinský život, ale v tom najlepšom slova zmysle. Človek by zabudol že je v meste ktoré je asi tri krát, podľa môjho neodborného odhadu, väčšie ako Bratislava.

Lacrosse.sk: Calgarská viacúčelová hala Pengrowth Saddledome, nie je len domovom hokejových Calgary Flames, ale aj profesionálneho box-lakrosového tímu Calgary Raughnecks. Keďže si mal možnosť byť v rámci svojej práce blízko celého diania a máš nepochybne množstvo zážitkov, ktoré boli pre Teba tie najsilnejšie?

Samozrejme. Moje najväčšie zážitky ktoré som si z Kanady priniesol, sú spojené práve s touto halou. Ten najsilnejší bol jednoznačne môj prvý zápas ktorý som tam videl. Bol to lakrosový zápas medzi domácimi Roughnecks a Coloradskými Mamutmi. Mohol by som tu sedieť a hovoriť o ňom celé hodiny, ale aj tak si nemyslím že by niekto pochopil čo to pre mňa znamenalo a aký silný zážitok to bol. Môžem však povedať, že keď som tam stál s tými 15.000 fanúšikmi a spieval kanadskú hymnu tak som plakal. Môj druhý najsilnejší zážitok je tiež spojený s lakrosovým zápasom. Roughnecks vtedy hrali s Torontskými Rocks. Pre víťaza tohto zápasu to znamenalo postup do play-off a pre porazeného koniec sezóny. Calgary vyhralo po predĺžení. Navyše to bol posledný zápas velikána J. Veltmana v NLL na súperových ihriskách a po zápase ma hráči Roughnecks pozvali do šatne, kde som bol súčasťou ich postupových osláv. To bolo niečo neskutočné.

Lacrosse.sk: Ako vnímajú Kanaďania lakros?

Asi tak ako my vnímame futbal či hokej – je to u nich samozrejmosť. Lakros spolu s hokejom patrí v Kanade medzi najpopulárnejšie športy. Je to aj vďaka ich vzájomnému prepojeniu. Mladý športovci už od útleho detstva spájajú tieto športy dohromady a až postupom času sa z nich stanú buď hokejisti alebo lakrosisti no stáva sa že to prepojenie tam zostane navždy. Navyše má lakros veľkú divácku základňu. Každý vie čo je to lakros a vedia to dať aj najavo. Na zápasy NLL chodí pravidelne 12.000 až 15.000 divákov a to aj napriek tomu, že sa sezóna hrá paralelne s tou hokejovou.

Lacrosse.sk: Čo Ti dal Tvoj pobyt po lakrosovej stánke? Kde a ako často si trénoval?

V Kanade som trénoval s dvoma tímami asi dva a pol mesiaca. Tréningy sme mali rôzne. Jeden týždeň som bol len na jednom tréningu, niekedy som ich mal tri. Bolo to preto, lebo oba tímy začali svoju sezónu a viac krát hrali zápasy ako trénovali. Ja som nehral s ani jedným. Pre jeden tím som bol trošku starý a na ten druhý tím, poviem to na rovinu, som bol moc slabý. Tréningy sme mali po celom Calgary, čo bol pre mňa veľký problém. Keďže som nemal auto, cestovanie na tréningy mi zabralo viac času ako samotné trénovanie. Niekoľko tréningov som absolvoval v športovom centre, ktoré bolo na kraji mesta a potom čo som vystúpil z autobusu som musel ešte asi tri kilometre šliapať peši. Ešte som nespomenul že sme trénovali od ôsmej do desiatej, večer samozrejme. Samotné tréningy neboli orientované na techniku strieľania či prihrávania, ale riešili sa konkrétne slabiny mužstva. Preto nemôžem povedať, že by som sa výrazne zlepšil, aj keď nejaké zlepšenie tam určite je. Skôr by som povedal, že som sa neskutočne lakrosovo nabil, po všetkých stránkach a to je vynikajúci základ pre moju ďalšiu prácu na sebe samom.

Lacrosse.sk: Ako si z tejto diaľky prežíval premiérovú účasť prvej Slovenskej lakrosovej reprezentácie na ME vo Fínsku?

Strašne som našim chlapcom držal palce. Každé ráno som pozeral výsledky z predchádzajúceho dňa a musím povedať, že nie raz som zobudil susedov, keď som si od radosti zakričal. Spomínam si keď som zbadal výsledok po zápase s Českom. Nevedel som či sa mám tešiť alebo plakať. Chlapci podali na ME vynikajúci výsledky a mňa len mrzí, že som nemohol byť s nimi a pomôcť im.

Lacrosse.sk: Akú má podľa Teba perspektívu lakros na Slovensku? Čo treba u nás v prvom rade spraviť, aby sa zvýšil záujem o lakros?

Ja som veľký optimista a myslím si, že lakros má obrovskú perspektívu. Ako som už spomínal, lakros je vďaka svojej podobnosti v Kanade úspešne spájaný s hokejom. Je to spôsob akým sa hokejisti po sezóne ale aj počas nej udržujú v kondícii a rozvíjajú svoju všestrannosť. Prečo to tak nemôže byť aj na Slovensku? Neviem čo presne treba urobiť preto aby sa zvýšil záujem o lakros. Keby som to vedel už to robím. Myslím si však, že máme nedostatok lakrosových „maniakov“ – ľudí, ktorí lakros nielen hrajú ale aj žijú preňho a dýchajú. Ľudí ktorí sú ochotný za tento šport bojovať na ihrisku aj mimo neho.

Lacrosse.sk: Aké máš osobné lakrosové ciele?

Ako hráč byť najlepší z najlepších a reprezentovať Slovensko na medzinárodných turnajoch. V poslednej dobe však viac o lakrose uvažujem ako tréner a ak to tak môžem nazvať aj ako funkcionár a skôr snom ako cieľom je aby lakros bol uznávaným pojmom. Aby tu existovala samostatná slovenská liga, aby sa o tomto športe písalo a vedelo a aby sa hráčom a všetkým ľuďom ktorí pre lakros budú niečo robiť dostalo uznanie. Uvidíme či sa toho dožijem =)))))

Lacrosse.sk: Čo si praješ do budúceho roka?

Pevné zdravie a viac času na tréning seba samého.

Späť...

KALENDÁR PODUJATÍ

« Október 2019 »
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
domavonkunehrá sa

ODOBERAŤ OZNAMY

Váš e-mail

design by lacrosse
        


PARTNERI

Sponzorovan hosting od spolonosti WebSupport.sk

Main menu